Jak alkohol wpływa na zdrowie młodego człowieka?

Jak alkohol wpływa na zdrowie młodego człowieka?

lek. Eryk Matuszkiewicz

Artykuł przygotował:

lek. Eryk Matuszkiewicz

Internista, toksykolog

Specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w Oddziale Toksykologii im. Dr W. Błeńskiej. Jest także nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia z toksykologii klinicznej dla wydziału lekarskiego i ratownictwa medycznego.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

O tym, że alkohol szkodzi zdrowiu nie trzeba przekonywać nikogo i trudno zaprzeczyć temu powszechnie znanemu twierdzeniu. Najczęściej ów szkodliwy wpływ wiążemy z uszkodzeniem wątroby oraz wiemy, że alkohol jest substancją silnie uzależniającą. Niewielu z nas ma świadomość, że często jest również odpowiedzialny za powstanie wrzodów żołądka, uszkodzenie serca czy trzustki. Pewnie jeszcze mniej zdaje sobie sprawę, że alkohol uszkadza układ nerwowy, co objawia się neuropatią, a także zmianą naszej osobowości, sposób myślenia i zachowania.

Wpływ ten jest niezależny od płci, ale także i wieku. Można jednak powiedzieć, że im wcześniej mamy kontakt z alkoholem tym gorzej dla nas. Z badań CBOS wynika, że wiek inicjacji alkoholowej w Polsce to 12-13 rok życia. W tym samym badaniu okazało się, że w domach, gdzie obecny jest alkohol podczas, np. imprez towarzyskich 92% młodych ludzi próbowało go. Problem używania alkoholu często lekceważony jest przez rodziców, choć to ich postawa ma ogromny wpływ na decyzję dziecka.

Jakie zagrożenia wiążą się ze spożywaniem alkoholu od tak młodego wieku?

1. Zdecydowanie szybciej dochodzi do upojenia – wrażliwość organizmu młodego człowieka jest duża większa niż dorosłego i stąd niewielka ilość alkoholu daje wyraźne efekty. Po drugie, pity często potajemnie, skrycie w obawie przed dorosłymi, a przez to szybko szybciej doprowadza do upojenia. Po trzecie, mniejsza masa ciała młodego człowieka i przez to procentowo mniejsza zawartość wody w organizmie powoduje, że ta sama porcja alkoholu wypita przez nastolatka i dorosłego daje większe stężenie alkoholu w jego młodym organizmie i jednocześnie głębsze objawy upojenia.
2. Dla młodych alkohol najczęściej kojarzy się z zabawą, czasem wolnym i przyjemnością. Łatwiejsze i szybsze wprowadzenie się w stan upojenia skutkować może także podejmowaniem ryzykownych zachowań, np. prowadzenia pojazdów czy podejmowaniu decyzji o współżyciu.
3. Czasem upojeni młodzi ludzie znajdowani są nieprzytomni w miejscach publicznych, przez co narażają się na wychłodzenie organizmu, a w konsekwencji zaburzenia rytmu serca czy oddechu. Tracąc kontrolę nad swoim zachowaniem alkohol może być przyczyną konfliktów, zachowań agresywnych i bójek.
4. Im młodsza osoba sięga po alkohol tym większe jest ryzyko i tym głębsze może być uzależnienie od niego. W okresie dorastania, kształtowania się psychiki, dojrzewania emocji mózg jest niezwykle wrażliwy na szkodliwe bodźce. Jeśli będą się one pojawiały dochodzi do wykształcenia nieprawidłowych połączeń w mózgu co objawiać się może zaburzeniami emocjonalnymi oraz właśnie głębokim uzależnieniem. Najtrudniej leczą się z uzależnienia właśnie ci pacjenci, którzy wcześnie rozpoczęli picie.

Rada eksperta
Okazuje się, że nie bez znaczenia jest zakaz sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia, a w USA nawet poniżej 21 lat. Zasada jest prosta i nieskomplikowana – im późniejszy okres inicjacji alkoholowej i im lepszy wzór ze strony dorosłych tym młody człowiek będzie miał mniej problemów w dorosłym życiu związanych z alkoholem. W tym przypadku profilaktyka jest najważniejsza.

Zobacz także