Alkohol a cukrzyca

Alkohol a cukrzyca

lek. Eryk Matuszkiewicz

Artykuł przygotował:

lek. Eryk Matuszkiewicz

Internista, toksykolog

Specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w Oddziale Toksykologii im. Dr W. Błeńskiej. Jest także nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia z toksykologii klinicznej dla wydziału lekarskiego i ratownictwa medycznego.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Do osób, które szczególnie powinny uważać, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu, należą chorzy na cukrzycę. U niektórych diabetyków nadmierna jego konsumpcja może spowodować spadek glukozy we krwi do niebezpiecznego poziomu. Alkohol i cukrzyca to nie jest dobre połączenie.

Czy cukrzyk może pić alkohol?

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) doszło do wniosku, że w przypadku niektórych diabetyków dopuszczalne jest spożywanie niewielkich lub umiarkowanych ilości alkoholu (nie więcej niż dwie porcje w ciągu dnia w przypadku mężczyzn i nie więcej niż jedna porcja w ciągu dnia w przypadku kobiet) – jednak pod warunkiem uzyskania zgody lekarza. ADA zaleca, aby przed wypiciem alkoholu diabetycy wykazywali się ostrożnością i mierzyli sobie poziom glukozy we krwi oraz coś zjedli, najlepiej węglowodany.

Są jednak diabetycy, np. ci o wysokim poziomie trójglicerydów (typ tłuszczu zawartego we krwi), którzy w ogóle nie powinni pić, ponieważ pod wpływem alkoholu ich stan zdrowia może ulec pogorszeniu. Alkohol wpływa ujemnie na zdolność wątroby do przetwarzania glukozy, co z kolei może spowodować wzrost poziomu trójglicerydów we krwi. Spożywanie alkoholu może uniemożliwić poprawne działanie leków przyjmowanych przez chorego na cukrzycę i wywołać niebezpieczne wahania poziomu glukozy we krwi.

Czy cukrzyca wyklucza alkohol? Jeśli jesteś diabetykiem, powinieneś ustalić ze swoim lekarzem poziom spożycia alkoholu, jaki w Twoim przypadku będzie bezpieczny, o ile w ogóle możesz pić alkohol.

Alkohol a cukrzyca

Alkohol a zachorowanie na cukrzycę

  • Długotrwałe i intensywne picie alkoholu, czyli picie bez umiaru, ale także wypicie jednorazowo sporej porcji alkoholu może przyczynić się do wystąpienia zapalenia trzustki, co z kolei może powodować cukrzycę.
  • Według niektórych badań spożywanie alkoholu w niewielkich lub umiarkowanych ilościach może mieć łagodne działanie ochronne przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2 zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
  • Jednak inne badania sugerują, że u niektórych osób chorych na cukrzycę typu 2 spożycie nawet umiarkowanej ilości alkoholu może być przyczyną spadku poziomu glukozy we krwi.

Dobra rada eksperta

Każdy pacjent z cukrzycą wie, że alkohol działa dwufazowo na stężenie glukozy we krwi. W pierwszej fazie obniża stężenie glukozy, by w późniejszej fazie je podwyższać.

Wiadomo, że najlepiej byłoby, gdyby pacjenci unikali picia alkoholu. Jeśli jednak mają ochotę się napić, to niech będą to niewielkie ilości alkoholu, a przed wypiciem warto skontrolować glukometrem aktualny poziom glukozy.

Pijąc alkohole wysokoprocentowe, nie powinni pić ich w postaci tzw. shotów, ale rozcieńczone sokiem lub colą. Po zakończonej imprezie przed udaniem się na spoczynek warto skontrolować poziom glikemii, pamiętając, że ok. 150 mg/dl jest poziomem bezpiecznym, niegrożącym niedocukrzeniem podczas snu.

Zobacz także