Alkohol a poczytalność

Alkohol a poczytalność

Dorota Krzywicka

Artykuł przygotowała:

Dorota Krzywicka

Psycholog

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 40 lat udziela pomocy psychologicznej dorosłym i młodzieży. Jest doradcą rodzinnym, edukatorem, wykładowcą i autorką poradników.  Pomaga ludziom nie tylko znaleźć lekarstwo na codzienne problemy, ale też podpowiada jak ich uniknąć.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Jeżeli jesteś człowiekiem w pełni władz umysłowych, nie cierpisz na żadną chorobę psychiczną, nie jesteś upośledzony umysłowo i twoich czynności psychicznych nie zakłóca żadna choroba czy afekt, a upiłeś się i zrobiłeś coś, za co grozi odpowiedzialność karna, to niestety będziesz musiał ją ponieść. Nie pomogą żadne tłumaczenia, że nie wiedziałeś, co robisz, bo byłeś pijany.

 

Powszechnie znanym faktem jest to, że w stanie odurzenia alkoholowego wzrasta ryzyko zachowań, które nie mieszczą się nie tylko w społecznych normach, ale są już przestępstwem. Każde upicie się powoduje zakłócenia w sferze intelektualnej i wolicjonalnej związanej z kierowaniem zachowaniem. Alkohol jest toksyną, która dezorganizuje pracę centralnego układu nerwowego, a dzieje się to etapami.

Etap pierwszy – faza dysfotyczna

Na pierwszym, gdy masz we krwi stężenie alkoholu  sięgające 1 promila – poprawia ci się nastrój, zwiększa pewność siebie, a przy tym zaczyna zaburzać uwaga, spostrzeganie i motoryka. Nadmierna „odwaga” i brak zahamowań często popychają do działań chuligańskich, nierzadko agresywnych.

Etap drugi – faza euforyczna

Na drugim etapie upicia się, gdy stężenie alkoholu osiąga poziom 1-2 promili – twój nastrój sięga euforii, poczucie własnej mocy szybuje ku niebu, natomiast zdolność do obiektywnego osądu rzeczywistości spada do zera. Rozum zasypia, a tobą zaczynają rządzić popędy.

Etap trzeci – faza ekscytacyjna

Jeśli pijesz nadal i osiągasz trzeci etap upojenia  stężenie alkoholu we krwi wynosi 2-3 promili – bełkoczesz, zataczasz się, przewracasz, masz nieskoordynowane ruchy, a jednocześnie jesteś nadmiernie pobudzony psychomotoryczne, więc robisz różne rzeczy, których możesz potem żałować, wstydzić się ich lub za które poniesiesz karę. Takie mogą być skutki tego, że w tej fazie zanikają uczuciowość wyższa i krytycyzm.

Etap czwarty – faza narkotyczna

Czwarty etap pojawia się, gdy stężenie alkoholu wynosi 3-4 promili, i objawia zamroczeniem, snem narkotycznym i zaburzeniami oddychania i krążenia. Na tym etapie już raczej nie zagrażasz innym, zagrażasz przede wszystkim sobie.

Etap piąty – faza porażenna

Na kolejnym, piątym już etapie jesteś o włos od śmierci – 4-5,5 promila. Pojawia się głęboki sen narkotyczny o cechach odkorowania (kora mózgowa przestaje działać), występują drgawki, porażenie ośrodka krążenia i oddychania, w efekcie czego może nastąpić zgon.

Rada Eksperta

Pamiętaj, że każda osoba nietrzeźwa, która dopuściła się czynu karalnego, jest przez prawo traktowana jak w pełni poczytalna, jeżeli w stan nietrzeźwości  wprawiła się dobrowolnie i świadomie. Jeśli wiesz, jak działa alkohol, to mogłeś przewidzieć, że pijąc nieodpowiedzialnie, wprawisz się w stan nietrzeźwości, która zaburzy twoje funkcjonowanie. Nikt nie uzna cię za osobę niepoczytalną, niestety nie unikniesz kary za czyny bezprawne, zawinione, szkodliwe społecznie, które popełnisz po pijanemu. Jeśli pijesz, rób to, zachowując rozsądek.

 

 

 

Zobacz także