Zmiana nawyków konsumpcyjnych – jak piliśmy przed pandemią i jak pijemy w trakcie

Zmiana nawyków konsumpcyjnych – jak piliśmy przed pandemią i jak pijemy w trakcie

Żyjemy obecnie w nieco innej rzeczywistości. Czas spędzamy głównie w domach, ewentualnie także w pracy, jeśli nie mamy możliwości pracować zdalnie. Zmieniliśmy swój tryb życia, musieliśmy przestawić się na nowe reguły funkcjonowania, co jest tak ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Pandemia zmieniła także nieco nasze nawyki konsumpcyjne. To, że jesteśmy sami w domach i często nie możemy spotykać się ze swoimi przyjaciółmi czy rodziną, aby na przykład świętować różne miłe okazje, sprawia m.in., że pijemy mniej napojów alkoholowych. Zdarzają się oczywiście spotkania online z degustacją piwa czy wina, ale nie są to typowe domówki, podczas których pewnie nieraz bawiliśmy się do rana.

Przewiduje się, że przemysł alkoholowy w Polsce prawdopodobnie odnotuje spadki sprzedaży napojów alkoholowych. Związane jest to chociażby z tym, że zamknięte są puby, kluby czy restauracje, czyli wszystkie miejsca, w których spożywaliśmy napoje procentowe. Okazuje się, że zwłaszcza wino i whisky, które nie są artykułami pierwszej potrzeby, pijemy rzadziej w domach, dlatego sprzedaż odnotowuje 20-procentowy spadek. Inaczej wygląda to np. we Francji i w Hiszpanii. Tam na czas pandemii ludzie zaopatrują się także w duże ilości wina. Polacy pijąc u siebie chętniej sięgają po piwa i wódkę. Sprzedaż tych napojów jednak nie jest tym poziomie jak przed pandemią.

To, że pijemy mniej mocnego alkoholu, może wynikać z tego, że bardziej niż dotąd myślimy o zdrowiu, które teraz jest szczególnie ważne i wychodzi na pierwszy plan. Zwłaszcza że ograniczyliśmy wyjścia na świeże powietrze, być może stresuje nas nowa rzeczywistość i izolacja. Udowodniono, że lepsza odporność organizmu to lepsza bariera antywirusowa. Na wirusy nie ma bowiem lekarstwa. Warto zadbać o siebie, o swoje odżywianie, zapewnić odpowiednią ilość witamin, najlepiej z naturalnych źródeł, oraz antyoksydantów. Niezwykle ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, stąd kupowanie np. dużych ilości niegazowanej wody butelkowej.

Alkohol pity z zbyt dużych ilościach może nas odwadniać. Ale nie musimy rezygnować z lampki wina czy jednego piwa, które może nas przyjemnie rozluźnić podczas oglądania filmu czy grania w grę towarzyską. Warto wypić po nim szklankę wody, aby uzupełnić płyny w organizmie. Niezwykle istotne w tym czasie jest to, o czym zawsze przypominamy – odpowiedzialne picie. Gdy będziemy się tego trzymać, w dobrym zdrowiu doczekamy czasów, gdy spotkamy się i napijemy zimnego piwa z przyjaciółmi.

Zobacz także