Jak odmawiać alkoholu w towarzystwie? Jak dobrze się bawić, pijąc odpowiedzialnie?

Jak odmawiać alkoholu w towarzystwie? Jak dobrze się bawić, pijąc odpowiedzialnie?

Jak nie wypić strzemiennego czy tzw. rozchodniaczka? Jak odmówić kumplowi, gdy pyta: Ze mną się nie napijesz? Czy choćby jak przestać pić na imprezie?

W polskiej kulturze zakorzeniło się myślenie, że ktoś, kto nie pije, mówiąc eufemistycznie – nie pasuje do towarzystwa. Dziś jednak wiele się zmieniło i o wiele częściej spotykają nas sytuacje, gdy musimy przestać pić w trakcie imprezy lub po prostu kulturalnie ograniczyć ilość spożywanego alkoholu.

Tym wszystkim, którzy nie mają silnej woli lub nie są asertywni, podpowiadamy, co mogą zrobić. To nasze subiektywne, ale sprawdzone metody:

  • ogłaszamy wszystkim wcześniej, że nasza obecność na imprezie będzie trwała do danej godziny i podajemy powód. Wiemy, że świadomość tego nikogo w trakcie imprezy nie zatrzyma od namawiania nas na następną kolejkę, ale przynajmniej nikt nie poczuje się urażony.
  • pijemy z głową i odpowiedzialnie – to zasada, która dotyczy nas, ale i osób towarzyszących. Możecie sami wybierać alkohol lżejszy, pić go wolniej, pić mniej i robić przerwy, a dodatkowo pić w trakcie spotkania sporo wody.
  • korzystamy z aplikacji Sprawdź Promile i nowej funkcji Live – to chyba najlepsze rozwiązanie w postaci zewnętrznego sumienia. Aplikacja Sprawdź Promile niedawno doczekała się nowej i praktycznej funkcji. Można w niej zaznaczać w czasie rzeczywistym wypite porcje i rodzaje alkoholu. Algorytm natychmiast pokazuje nam, kiedy wytrzeźwiejemy.

Mając taki ogranicznik, mamy szansę uświadomić towarzystwo, że czas kończyć z piciem, bo następnego dnia o danej godzinie prowadzimy auto. Ale pamiętajmy: jeśli mamy najmniejsze choć wątpliwości, czy następnego dnia możemy prowadzić auto, albo rezygnujemy z jazdy, albo zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce, badamy się alkomatem, np. w najbliższym komisariacie policji.

Samochód to klasyka wymówki, szczególnie dla tych, których impreza lubi porwać, a nie są na tyle asertywni, żeby się ograniczyć czy odmówić.

Polecamy aplikację Sprawdź Promile Live

Jak odmawiać alkoholu - infografika

Zobacz także