Odpowiedzialne picie alkoholu

Odpowiedzialne picie alkoholu

Od tysięcy lat alkohol pojawia się podczas imprez i uroczystości na całym świecie, co sprawia, że wpisuje się w życie społeczne. Nie każdy jednak powinien go pić, wiedząc, jaki wpływ ma alkohol na organizm człowieka i jak łatwo niektórym wpaść w alkoholizm. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne picie.

Nie dopuszczaj do sytuacji, które mogą być ryzykowne dla Ciebie lub innych osób. Są sytuacje, które wymagają od Ciebie jak najlepszej formy, zwłaszcza gdy wiążą się z podejmowaniem ryzyka lub wykazaniem określonymi umiejętnościami. Zadbaj o nią i nie pij wówczas alkoholu.

Jak przygotować się do picia alkoholu?

Faktem jest, że alkohol towarzyszy wielu imprezom i nie ma w tym nic złego. Nie ulega wątpliwości, że można dobrze się bawić, pijąc go w odpowiednich ilościach. Odpowiedzialne picie alkoholu podczas imprezy, wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio się przygotować i przestrzegać kilku zasad:

  • Jeśli podczas uroczystego wieczoru planujesz pić alkohol, zadbaj o to, by następnego dnia obudzić się bez kaca. Warto wcześniej zjeść coś konkretnego lub jeść w trakcie imprezy.
  • Warto także pić dużo wody, żeby organizm nie uległ odwodnieniu.
  • Zaplanuj też wcześniej powrót, ustal, kto z Twoich towarzyszy nie będzie pił alkoholu i odwiezie wszystkich do domu. Możesz także po prostu skorzystać z transportu publicznego, zamówić taksówkę lub Ubera.
  • Warto również w trakcie wieczoru kontrolować spożycie alkoholu tutaj lub z aplikacją Sprawdź Promile.

Pamiętaj! Alkohol może negatywnie wpływać na Twoją zdolność rozumowania, umiejętność oceny sytuacji oraz koordynację ruchową. Nadmierne spożycie obniża czas reakcji, przyspiesza tętno i odwadnia organizm.

Zobacz także