Spożywanie alkoholu przez młodzież

Spożywanie alkoholu przez młodzież

Dzieci uczą się przez obserwację. Rodzice powinni więc dawać im dobry przykład i zawsze jasno mówić o tym, jakie zachowania związane z alkoholem są niewłaściwe. Nie zawsze jest to łatwe w obliczu treści dostępnych w internecie czy telewizji czy w związku z presją rówieśniczą. Muszą jednak pamiętać, że to właśnie oni mają największy wpływ na kształtowanie postaw dziecka, a kontakt rodzica z dzieckiem jest niezwykle ważny.

Jak uchronić dziecko przed alkoholem?

Nie wyśmiewaj. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i tłumacz. W nieprzyjemnych sytuacjach związanych z alkoholem, a niezwiązanych z Tobą, zawsze zachowuj się w stosowny sposób. Nie śmiej się z osób pijanych, ani tych które zachowują się nieodpowiednio, będąc pod wpływem alkoholu. Wytłumacz dziecku, dlaczego zachowania takie są nieodpowiednie, dlaczego ich nie pochwalasz. Możesz wykorzystać podobne z życia wzięte sytuacje do wyjaśnienia pewnych ważnych kwestii. Pomocne będą tu także wiadomości, seriale telewizyjne czy filmy fabularne.

Rozmawiaj ze starszymi dziećmi. Kiedy Twoje dziecko skończy 18 lat, czyli według prawa będzie mogło legalnie pić alkohol, Ty nadal będziesz jego rodzicem. Nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz wskazane jest, abyś wciąż rozmawiał z nim na temat odpowiedzialnego picia. Zobacz jak rozmawiać z dziećmi o alkoholu.

Czego nie robić po alkoholu?

Uświadamiaj dzieci, czego nie mogą robić po alkoholu. Jako rodzic pełnoletniego dziecka, powinieneś dopilnować, aby nastolatek zrozumiał, jakie konsekwencje wiążą się z nieodpowiedzialnym piciem alkoholu. Wytłumacz, że chodzi Ci wyłącznie o ich dobro. Warto przypominać starszej młodzieży, że absolutnie nie powinna:

  • Prowadzić po alkoholu
  • Przyjmować oferty podwiezienia do domu przez kogoś, kto pił (może zamiast tego zgłosić się na wyznaczonego kierowcę)
  • Obsługiwać niebezpiecznych urządzeń czy maszyn lub używać narzędzi, wchodzić po drabinie, pływać łódką, próbować żadnych innych podobnych czynności po spożyciu alkoholu
  • Upijać się
  • Brać udziału w zawodach alkoholowych
  • Pić na pusty żołądek (jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu przez organizm)
  • Polegać na „środkach zaradczych” typu kawa, zimy prysznic czy świeże powietrze, gdy wypiło za dużo (aby wytrzeźwieć, potrzebny jest czas)

Jeśli uczysz dziecko odpowiedzialnego podejścia do alkoholu, sam postępuj według tych zasad. Jesteś dorosły i możesz pić napoje wysokoprocentowe, rób to jednak odpowiedzialnie. Bądź wzorem dla nastolatka. Niech nie będą to tylko słowa, niech widzi, że nawet spożywając alkohol, nie stwarzasz sytuacji niebezpiecznych, że jesteś odpowiedzialny. Gdy jest odwrotnie, nie wróży to dobrze na przyszłość dziecka. Gdy będzie mogło wypić alkohol, może wówczas powielać Twoje nieodpowiednie zachowanie.

Zobacz także