Jak rozsądnie pić alkohol w upalne dni

Jak rozsądnie pić alkohol w upalne dni

Nadszedł czas wakacji, czas w którym więcej chwil spędzamy w plenerze z przyjaciółmi lub rodziną czy wyjeżdżamy na urlop. Sprzyja on zabawie i relaksowi, często połączonym ze spożywaniem alkoholu. Czy jednak picie alkoholu w upalne dni jest rozsądne?

Rzeczywiście nadużywanie napojów wyskokowych podczas upałów nie jest wskazane. W gorące dni bardziej się pocimy, a nasz organizm ulega naturalnemu odwodnieniu. Tracimy elektrolity, a nasza krew staje się bardziej gęsta. Jak wiadomo, alkohol powoduje także odwodnienie organizmu, a zawarty w nim etanol obniża poziom cukru we krwi, co może skutkować hipoglikemią. Oprócz chorób serca i problemów z krążeniem, picie na słońcu może się także skończyć udarem słonecznym.

Co jednak zrobić, gdy słońce pięknie świeci, a my chcemy odpocząć i mamy ochotę na dobrze schłodzone piwo? Pamiętając o skutkach picia alkoholu w upale, po pierwsze wybieraj napoje z niską zawartością alkoholu. Na rynku jest teraz mnóstwo propozycji m.in. kolorowych niskoprocentowych piw. Z mniejszą ilością alkoholu organizm łatwiej sobie poradzi, a ryzyko powikłań też nie będzie już tak duże.

Jaka pora na spożywanie alkoholu jest najlepsza?

Jeśli to możliwe, pij alkohol wieczorem, nie w godzinach największego upału. Promienie słońca nie będą już tak dotkliwe, a i skutki picia alkoholu znacznie łagodniejsze. Oczywiście zawsze obowiązuje zasada, żeby nie spożywać napojów procentowych na pusty żołądek. W lecie, gdy jest gorąco, w dzień często nie mamy ochoty na jedzenie. Wieczorem apetyt wraca – i to także jest argument, aby kieliszek wychylić dopiero po kolacji czy po wieczornym grillu.

W lecie warto nawadniać organizm jeszcze intensywniej niż podczas innych pór roku. Uchroni to nas przed odwodnieniem i męczącym kacem, który także może być jego następstwem. Ale odwodnienie może także skutkować bólem głowy, spadkami ciśnienia, ogólnym osłabieniem organizmu. Aby temu zapobiec, najlepiej zawsze mieć przy sobie dużo wody lub świeżo robionej, np. cytrynowej lemoniady. I po piwie czy kieliszku wypić właśnie szklankę któregoś z tych napojów.

„Atrakcyjność” alkoholu

Aby nasz organizm nie musiał wchłaniać od razu dużych ilości alkoholu, postawmy na lżejsze drinki. Ale uwaga: jeśli będą na bazie gazowanych słodkich napojów i dosładzanych soków, niestety mogą nie uchronić nas przed skutkami picia. Takie napoje powodują zwykle, że alkohol wchłaniany jest dwa razy szybciej. Dodatkowo te piękne, słodkie i kolorowe drinki z palemką szybko znikają. Nie czujemy w nich alkoholu, co sprawia, że pijemy ich zwykle więcej, niż powinniśmy. Ostatecznie nasz organizm przyjmuje i alkohol, i słodzone gazowane niezdrowe napoje.

Jedno jest pewne, jeśli zastosujemy powyższe zasady, będziemy mogli spożywać alkohol w upalne dni, nie narażając się na ryzyko utraty zdrowia. Jak zawsze, gdy mamy do czynienia z alkoholem, potrzebny jest zdrowy rozsądek i rozwaga.

Zobacz także