Piwo i jedzenie

Piwo i jedzenie

Marta Lewandowicz

Artykuł przygotowała:

Marta Lewandowicz

Dietetyk, doktor nauk medycznych

Pracuje w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jako pracownik naukowy i nauczyciel akademicki. Jest także dietetykiem i założycielem Fundacji „Kierunek Zdrowie”. Dietetyk w WSWOP „Hospicjum domowe” oraz zastępcą redaktora naczelnego w czasopiśmie naukowym „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Jest autorką publikacji naukowych, książek i poradników w zakresie dietoprofilaktyki i dietoterapii. Pomaga ludziom obrać właściwy kierunek na zdrowie.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Piwo to napój wysokokaloryczny, zatem spożyte w nadmiarze oraz w połączeniu z różnego rodzaju przekąskami może spowodować, że dostarczymy do organizmu więcej kalorii, niż ten potrzebuje, a zatem wygenerujemy dodatni bilans energetyczny. Każdy nadmiar spożytych kalorii w ciągu dnia może być przyczyną przyrostu masy ciała oraz innych, niekiedy poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Niestety zalecanym niekiedy w internecie bardzo niebezpiecznym pomysłem jest proponowanie głodzenia się w ciągu dnia w celu bezkarnego wypicia piwa.

Ten pomysł nie ma ani jednego korzystnego odbicia dla naszego organizmu. Dzieje się tak chociażby dlatego, że alkohol sam w sobie zaburza metabolizm cukru, hamując glukoneogenezę i glikogenolizę – odpowiednio produkcję i rozkład przechowywanego cukru. Oba te procesy są potrzebne do utrzymania równowagi stężenia glukozy we krwi. W konsekwencji samo spożycie piwa może powodować hipoglikemię – zbyt niski poziom cukru we krwi. Z drugiej strony piwo ma bardzo wysoki indeks glikemiczny (110) – wyższy od samej glukozy, przez co gwałtowny spadek cukru we krwi może poprzedzać jego gwałtowny wzrost. Dlatego też ogólnie zaleca się spożywanie piwa z posiłkiem zawierającym węglowodany złożone. Spożywanie go z węglowodanami prostymi (żywność wysoce przetworzona, fast-foody, słodycze, ale także soki smakowe), które zbyt szybko podnoszą poziom cukru we krwi, może prowadzić do zwiększonej odpowiedzi na insulinę, powodując ponownie hipoglikemię.

Spożycie piwa – cenne wskazówki:

  1. Planując spożycie piwa, warto zaplanować całodzienne menu
    Polecanym jest realizowanie całodziennego żywienia w myśl zasady 20 na 80, tak aby 80% posiłków charakteryzowało się korzystnym wpływem na zdrowie, a pozostałe 20% wpływem nieco mniej korzystnym lub po prostu neutralnym. Zatem dobrze, aby wcześniejsze potrawy i dania były źródłem węglowodanów złożonych (ciemne pieczywo, pełnoziarniste kasze, brązowy ryż/makaron), warzyw i owoców, białka w postaci jogurtu naturalnego, kefiru czy maślanki, lekkostrawnych mięs (najlepiej drobiowych) czy też ryb.
  2. Posiłek poprzedzający spożycie piwa – niekoniecznie tłusty
    Przed samym sięgnięciem po piwo należy pamiętać o wcześniejszym spożyciu posiłku. Powszechnie uważa się, że tłuszcz zmniejsza wchłanianie alkoholu, jednak badania naukowe nie wskazują jednoznacznie na taki efekt działania tłuszczu. Posiłek poprzedzający spożycie piwa powinien być zbilansowany, i zawierać również bardziej lekkostrawne tłuszcze. Dobrze, jeśli ich źródłem będą awokado, orzechy czy tłuste ryby morskie. Lepiej wystrzegać się tłustych marynat i smażonych mięs czy kiełbas.
  3. Całodzienne nawodnienie
    Należy pamiętać o dobrym nawodnieniu – dzienna norma dla kobiet wynosi 2 litry płynów na dzień, a dla mężczyzn 2,5 litra płynów na dzień. Najlepiej, jeśli znaczna ich część pochodzi ze spożycia wody mineralnej.
  4. Potrawy niezalecane do piwa
    Tłuste frytki, smażone mięso, fast foody to najczęstsze wybory tych, którzy mają zamiar sięgnąć po piwo. Dodatkowo jako zakąski na stole umieszczane są słone przekąski, w tym chipsy czy paluszki. Ze zdrowotnego punktu widzenia to najgorsze wybory z możliwych. Piwa nie powinno się łączyć z wysokokalorycznymi, ciężkostrawnymi, tłustymi posiłkami (makarony, pizze, smażone mięso, warzywa strączkowe, tłuste, ciężkie sosy). Słone przekąski to dodatkowo potężna dawka soli, która powoduje, że organizm zaczyna się odwadniać. W konsekwencji w celu ugaszenia pragnienia możliwe jest spożycie jeszcze większej ilości orzeźwiającego piwa, a że alkohol również odwadnia to niestety ryzyko powszechnego kaca zwiększa się.
  5. Piwa nie powinno łączyć się z nabiałem
    Mleko, maślanka, jogurty i kefiry nie są dobrymi kompanami dla alkoholu. Alkohol sprzyja ścinaniu białka, co może spowodować ból żołądka czy niestrawności.
  6. Produkty, których nie wolno łączyć z piwem – napoje energetyzujące
    W skład popularnych energy drinków wchodzi kofeina, która ma silnie pobudzające działanie. Wymieszanie jej z wysokoprocentowym alkoholem jest niekorzystne dla zdrowia, a bywa więc niebezpieczne. Taki drink podrażnia błędnik i zakończenia nerwowe, nadmiernie pobudza i może powodować problemy z sercem. Badania wskazują, że osoby pijące mieszankę alkoholu i energy drinków czują się mniej pijane niż osoby pijące sam alkohol. To dlatego, że kofeina zawarta w energetykach neutralizuje uspokajające działanie alkoholu, przez co ma się wrażenie, że alkohol nie działa. To zgubne uczucie może doprowadzić do przedawkowania alkoholu i ciężkich powikłań.
  7. Potrawy zalecane do piwa
    Posiłki stanowiące najlepsze połączenie do piwa to przede wszystkim dania lekkie, w tym sałatki, pieczone i grillowane warzywa z dipem na bazie ziół i jogurtu, gotowane, pieczone czy grillowane mięsa (drobiowe) i ryby doprawione ziołami z dodatkiem kasz czy razowego pieczywa.

Przekąski do piwa, które warto stawiać na stole, to między innymi orzechy i orzeszki ziemne – nieprażone, bez panierki – oliwki, warzywa pokrojone w słupki z sosem jogurtowym czy hummusem. Z kolei aby nie dopuścić do odwodnienia, warto przeplatać piwo napojami bezalkoholowymi, w tym (najlepiej) wodą.

Rada Eksperta

Uwzględniając powyższe zasady, warto wspomnieć o połączeniach różnych gatunków piw z konkretnymi daniami. Podobnie jak w przypadku innych alkoholi piwa mogą stanowić doskonały dodatek podkreślający smak serwowanych dań. Poniżej przedstawiono kilka przykładów.

Witbier, czyli białe piwo pszeniczne warto łączyć z daniami z ryb i owoców morza, ponieważ jego delikatny owocowy aksamitny smak stanowi doskonałe uzupełnienie tego typu dań. Świetną propozycją do witbiera będzie zatem pieczona ryba, np. halibut czy dorsz lub risotto z owocami morza.

American Amber Ale to piwo dobrze pasujące do pieczonych i grillowanych dań drobiowych z dodatkiem orzechów (np. laskowych), rukoli czy też ziół (bazylia, oregano, kolendra, rozmaryn, tymianek).

American IPA to doskonały dodatek do dań przygotowanych z mięsa wołowego.

Piwo porter oraz inne ciemne piwa tworzą dobre połączenie z deserami owocowo-orzechowymi, z dodatkiem lukrecji oraz toffi.

 

Zobacz także