Alkohol i życie towarzyskie

Alkohol i życie towarzyskie

lek. Eryk Matuszkiewicz

Artykuł przygotował:

lek. Eryk Matuszkiewicz

Internista, toksykolog

Specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w Oddziale Toksykologii im. Dr W. Błeńskiej. Jest także nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia z toksykologii klinicznej dla wydziału lekarskiego i ratownictwa medycznego.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Alkohol jest substancją, która towarzyszy nam praktycznie od chwili narodzin aż do śmierci. Spożywany jest na przyjęciach organizowanych po narodzinach dziecka, tzw. pępkowym. Pijemy go na imieninach i urodzinach, prywatkach i weselach oraz przyjęciach po pogrzebie, czyli stypach. Ogólnie można powiedzieć, że rzadko która impreza towarzyska obywa się bez nisko- lub wysokoprocentowego alkoholu.

W Polsce alkohol jest powszechnie dostępny i względnie tani. PARPA szacuje, że w 2019 r. każdy mieszkaniec naszego kraju wypił średnio 9,78 litra czystego (100%) alkoholu.

W spożywaniu alkoholu podczas imprez towarzyskich, z wyjątkiem tych z udziałem dzieci i młodzieży, nie ma nic złego, o ile nie jest on nadużywany.

O czym warto pamiętać, kiedy znajdziemy się w miłym towarzystwie, gdzie jednocześnie będzie podawany alkohol:

  1. Alkohole wchłaniają się z różną prędkością: najszybciej niskoprocentowe, jak piwo, a najwolniej wysokoprocentowe, jak wódka. Nie mieszajmy zatem alkoholi, gdyż spowoduje to szybsze ich wchłanianie i może się zdarzyć, że część imprezy nie pozostanie w naszej pamięci. Tym natomiast, co spowalnia wchłanianie alkoholu, jest jedzenie.
  2. Wchłanianie alkoholu przyspiesza także dwutlenek węgla. Każdy gazowany alkohol, jak wino musujące czy prosecco, wchłania się szybciej, niż gdyby był pozbawiony tego gazu.
  3. Proces trzeźwienia po imprezie, a co za tym idzie spadek stężenia alkoholu, odbywa się ze stałą prędkością ok. 0,2 promila/godzinę. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie istnieją żadne środki, które by go przyspieszały. Podczas trzeźwienia najważniejsze jest nawodnienie, gdyż wypity alkohol działa moczopędnie, pozbawiając nas jednocześnie elektrolitów.
  4. Warto wreszcie zaznaczyć, że powinniśmy zwracać uwagę na to, z kim i gdzie pijemy alkohol. Może się niestety tak zdarzyć, że padniemy ofiarą głupiego żartu lub co gorsza celowego działania i wraz z alkoholem podane nam zostaną środki odurzające. Dostępne są w tej chwili substancje, których nie potrzeba wiele, dobrze rozpuszczają się w alkoholu, nie zmieniają smaku drinków, działają szybko i w ciągu kilku godzin są eliminowane z organizmu. Termin „tabletka gwałtu” jest dość przestarzały i nieaktualny, gdyż obecnie tzw. date rape drugs podawane są głównie w formie płynnej. Zdecydowanie częściej ofiarami takich zdarzeń są kobiety, które potem muszą zmagać się z olbrzymią traumą. Stosujmy więc zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do nieznajomych osób i dziwnych, nieznanych miejsc.
  5. Podczas imprez towarzyskich nie ma też sensu, aby panie dorównywały w piciu alkoholu panom. Z uwagi na mniejszą masę ciała, a co za tym idzie mniejszą zawartość wody w organizmie (średnio 70% masy ciała człowieka stanowi woda), ta sama ilość alkoholu wypita przez kobietę i mężczyznę, a rozpuszczona w mniejszej objętości (niższa masa ciała), da większe jego stężenie w organizmie kobiety. Kobiety mają również genetycznie uwarunkowaną mniejszą wydajność enzymu rozkładającego alkohol, stąd jego stężenie będzie obniżało się w ich organizmach wolniej niż u mężczyzn.

Wyjątkowe chwile, a do takich należą różnego rodzaju spotkania w gronie znajomych i przyjaciół, często podkreślane są poprzez obecny alkohol. Miło jest wznieść toast i zaznaczyć ważność danego momentu lub wyróżnić jubilata czy solenizanta. Jak zawsze zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku pomoże nam dotrwać do końca imprezy w dobrym nastroju i zachować w pamięci każdą wyjątkową chwilę.

Ekspert przypomina:

  • Różne gatunki alkoholu wchłaniają się z różną prędkością.

  • Gazowany alkohol wchłania się szybciej.

  • Spadek stężenia alkoholu odbywa się ze stałą prędkością ok. 0,2 promila/h.

  • Zwracajmy uwagę na to, z kim i gdzie pijemy.

  • Ta sama ilość alkoholu wypita przez kobietę i mężczyznę spowoduje większe jego stężenie w organizmie kobiety.

 

 

 

 

 

Zobacz także