Łączenie alkoholu z lekami

Łączenie alkoholu z lekami

lek. Eryk Matuszkiewicz

Artykuł przygotował:

lek. Eryk Matuszkiewicz

Internista, toksykolog

Specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w Oddziale Toksykologii im. Dr W. Błeńskiej. Jest także nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia z toksykologii klinicznej dla wydziału lekarskiego i ratownictwa medycznego.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Interakcje alkoholu z lekami mogą być niebezpiecznie niezależnie od tego, czy przyjmowany lek kupiłeś w aptece bez recepty, czy też był zapisany przez lekarza. Łączenie alkoholu z lekami jest ryzykowne i lepiej tego nie robić.

Musisz wiedzieć, że istnieje grupa leków, których nie należy w żadnym wypadku łączyć z alkoholem, a przy pewnych lekach trzeba zachować szczególną ostrożność. Niezbędne jest więc dokładne zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania czy też uzyskanie informacji od lekarza lub farmaceuty.

Łączenie alkoholu z lekami

Łączenie alkoholu z lekami – skutki

  • Silne działanie pewnej grupy lekarstw, w połączeniu z piciem alkoholu może nieść za sobą tragiczne skutki. Dla przykładu alkohol może nasilać działanie środków nasennych i uspokajających, co z kolei doprowadzić może do zwiększonej senności, śpiączki, a nawet śmierci.
  • Skutki uboczne leku mogą się pogłębić. Na przykład łączenie alkoholu z aspiryną zwiększa ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka.
  • Lek może być mniej skuteczny. Idąc za przykładem, alkohol może uniemożliwić prawidłowe działanie leków na cukrzycę i przyczynić się do niebezpiecznej niestabilności poziomu glukozy we krwi. Może też zakłócić skuteczność leków antyretrowirusowych stosowanych w leczeniu HIV/AIDS.

Co możesz zrobić, żeby zapobiec skutkom ubocznym?

  1. Zawsze czytaj etykiety i ulotki, w które zaopatrzone są przyjmowane przez Ciebie leki.
  2. Upewnij się u swojego lekarza lub farmaceuty czy wolno Ci pić alkohol, gdy przyjmujesz dany lek, czy możesz łączyć paracetamol, antybiotyk, antydepresanty lub inne leki z alkoholem.
  3. Nie zapominaj, że niektórych lekarstw nie powinno się nigdy łączyć z alkoholem, a inne należy zażywać z wielką ostrożnością.
  4. Nie zakładaj niczego z góry! Pamiętaj, że ludzie reagują bardzo różnie na leki, alkohol, jak i na połączenie obu tych rzeczy.

Dobra rada eksperta

Istnieje wiele różnych interakcji alkoholu z lekami. Wynika to z faktu, że alkohol może hamować lub indukować enzymy metabolizujące leki. Typowym przykładem jest wzrost toksyczności paracetamolu u alkoholików z uwagi właśnie na indukcję przez alkohol enzymu przekształcającego paracetamol do bardzo hepato- i nefrotoksycznego metabolitu.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku połknięcia kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny, polopiryny) i wypicia alkoholu. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza wchłanianie etanolu, przez co przez dłuższy czas utrzymuje się jego wyższe stężenie we krwi. Ponadto oba związki mogą zmniejszać krzepliwość krwi.

Zażywając metronidazol, nie można pić alkoholu, gdyż jest to lek z grupy chemiterapeutyków, które spowalniają metabolizm alkoholu, co powoduje wzrost stężenia toksycznych metabolitów etanolu.

Zobacz także