Ile cukru znajduje się w alkoholach?

Ile cukru znajduje się w alkoholach?

Marta Lewandowicz

Artykuł przygotowała:

Marta Lewandowicz

Dietetyk, doktor nauk medycznych

Pracuje w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jako pracownik naukowy i nauczyciel akademicki. Jest także dietetykiem i założycielem Fundacji „Kierunek Zdrowie”. Dietetyk w WSWOP „Hospicjum domowe” oraz zastępcą redaktora naczelnego w czasopiśmie naukowym „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Jest autorką publikacji naukowych, książek i poradników w zakresie dietoprofilaktyki i dietoterapii. Pomaga ludziom obrać właściwy kierunek na zdrowie.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Chcąc dowiedzieć się, ile cukru znajduje się w alkoholach, należy rozłożyć ich skład na części pierwsze.

Cukier to najbardziej podstawowa jednostka węglowodanów, które możemy podzielić na mono-, di-, oligo- oraz polisacharydy. Cukrem, który w przewadze występuje w piwie jest dwucukier – maltoza, która składa się z dwóch cząsteczek glukozy. Co ciekawe, napoje zwierające maltozę mogą osiągać wyższy niż 100 indeks glikemiczny, co wynika z niższej osmolarności, a tym samym szybszego opuszczania żołądka niż roztwór glukozy.

Dla przykładu, piwo czy wino to nie tylko źródła alkoholu, ale także substancji odżywczych, jak węglowodany, białka oraz inne związki kształtujące ekstrakt piwa. Niemniej o jego wartości energetycznej w największym stopniu decyduje alkohol oraz węglowodany. Błonnik pokarmowy występujący w zdecydowanie mniejszej ilości to przede wszystkim beta-glukany i pentozany.

Wino czerwone spośród wszystkich win zawiera najmniejsze ilości cukru – tj. 0,9 g na kieliszek, z kolei wino białe zawiera 1,4 g cukru. Największą ilość cukru można znaleźć w słodkich winach deserowych – aż 7 g w jednej porcji.

Piwo pełne o ilości alkoholu do 5,7% obj. zawiera około 27,5% węglowodanów, piwo mocne o ilości alkoholu powyżej 5,7% obj. zawiera nieco mniej, bo 26,5% węglowodanów. Stanowią je przede wszystkim nieodfermentowane cukry i dekstryny. To niewiele w porównaniu do piwa smakowego, o ilości alkoholu 4,5-6% obj., w którym niemalże połowa, bo aż 47,5%, to węglowodany. Ten rodzaj piwa, po zakończonej fermentacji jest dosładzany i wzbogacany w składniki smakowo-zapachowe.

W przypadku napojów piwnych typu shandy i radler, które są otrzymywane przez zmieszanie piwa z napojami słodzonymi w stosunku ok. 1:1, prawie 2/3 ich wartości energetycznej przypada w udziale węglowodanom.

Na 100 ml piwa pełnego i ciemnego przypada od 2-3 g węglowodanów (w tym około 0,2 g cukrów), natomiast w 100 ml piwa smakowego znajduje się 4-7 g węglowodanów (w tym 3,5-5 g cukrów). Piwa bezalkoholowe w 100 ml zawierają 5-7 g węglowodanów, z czego 4,5-6,5 g stanowią cukry.

Ilość cukrów w piwie zależy od różnic w procesie fermentacji oraz dodatku innych składników zawierających cukier, jak chociażby syrop kukurydziany, syrop glukozowy czy miód.

Rada Eksperta

Mimo że piwo zawiera zwykle sporo cukru, należy pamiętać, że jest to napój alkoholowy, który może spowodować u niektórych osób zaburzanie metabolizmu cukru w organizmie i doprowadzać do hipoglikemii, co jest niebezpieczne przede wszystkim dla osób chorujących na cukrzycę.

Zobacz także