Alkoholizm

Alkoholizm

Dorota Krzywicka

Artykuł przygotowała:

Dorota Krzywicka

Psycholog

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 40 lat udziela pomocy psychologicznej dorosłym i młodzieży. Jest doradcą rodzinnym, edukatorem, wykładowcą i autorką poradników.  Pomaga ludziom nie tylko znaleźć lekarstwo na codzienne problemy, ale też podpowiada jak ich uniknąć.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Alkoholizm jest chorobą chroniczną i często postępującą. Najprościej rzecz ujmując, to fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu. Prowadzi do niego zazwyczaj nieumiarkowane lub długotrwałe picie alkoholu. Czasem ciężko samemu stwierdzić, kiedy zaczyna się alkoholizm. Sprawdź, jakie są sygnały ostrzegawcze i jego objawy.

Alkoholizm może być skutkiem długotrwałego intensywnego nadużywania alkoholu lub choroby psychicznej, może też mieć podłoże genetyczne (naukowcy ciągle badają związek między genetyką a alkoholizmem, mimo że wyodrębniono już konkretne cechy genetyczne związane z występowaniem uzależnienia alkoholowego). Czasem jest wynikiem połączenia tych czynników.

Alkoholizm

Objawy alkoholizmu – jak zdiagnozować alkoholizm?

W zdiagnozowaniu alkoholizmu może pomóc AUDIT (ang. alcohol use disorders identification test) – test Światowej Organizacji Zdrowia służący rozpoznawaniu zaburzeń związanych z piciem alkoholu. Dzięki temu narzędziu lekarze są w stanie trafniej ocenić prawdopodobieństwo uzależnienia się pacjenta od alkoholu, a także określić stopień ryzyka związanego z piciem alkoholu.

Niektóre osoby mają bardzo poważny problem z alkoholem, mimo że nie występują u nich wszystkie objawy choroby alkoholowej. Dobrze wiedzieć, że już wtedy warto podjąć odpowiednie kroki w kierunku leczenia alkoholizmu. Sygnały, które mogą świadczyć o alkoholizmie, to m.in.:

  • odczuwanie nieustannej chęci napicia się,
  • nieumiejętność ograniczania picia alkoholu przy danej okazji,
  • potrzeba picia coraz większych ilości, aby odczuć pożądany efekt,
  • odczuwanie fizycznych objawów odstawienia (nudności, pocenie się, płytki oddech i drżenie ciała) podczas wstrzymywania się od picia,
  • potrzeba wypicia alkoholu, aby czuć się dobrze lub normalnie,
  • utrata zainteresowania wszelkimi zajęciami, hobby lub związkami z innymi osobami,
  • doświadczanie zamroczenia – zapominanie, co się stało, gdy było się pijanym,
  • picie w samotności lub w tajemnicy przed innymi.

Jak reagować i jak leczyć alkoholizm?

  1. Jeżeli zauważasz symptomy alkoholizmu u siebie lub u którejś ze znanych Ci osób – skontaktuj się z lekarzem, specjalistą lub organizacją prowadzącą terapię alkoholową.
  2. Listę placówek zajmujących się leczeniem alkoholizmu, do których możesz się zwrócić z prośbą o pomoc, znajdziesz tutaj.
  3. Pamiętaj jednak, że aby osoba uzależniona rozpoczęła leczenie, musi najpierw sama uznać, że ma problem z alkoholem. Postaraj się więc na początku szczerze z nią porozmawiać.

Dobra rada eksperta

Przeczytaj jeszcze raz listę sygnałów ostrzegawczych mogących świadczyć o alkoholizmie – jeśli choć jeden z nich wydaje Ci się znajomy, jeśli czujesz wyraźny wpływ alkoholu na organizm, to zacznij działać.

Wydrukuj tę listę i miej zawsze pod ręką, ponieważ ona pokazuje Ci, na co zwracać uwagę, bez niej możesz przegapić alarm. Obojętne, czy znalazłeś wśród sygnałów coś, co dostrzegasz u samego siebie, czy u kogoś, kogo znasz. Za każdym razem, gdy pojawi się któryś z nich, postaw obok niego na liście znaczek. Przyjmij zasadę „do trzech razy sztuka” – już trzy znaczki będą dowodem, że jest problem. Może trzy razy oznaczysz ten sam sygnał, może różne, wszystko jedno – nie możesz udawać, że nic się nie dzieje, czekać, aż znaczki pojawią się przy wszystkich ostrzeżeniach.

Jeśli tym sposobem diagnozowałeś siebie, jak najszybciej umów się na wizytę u specjalisty od uzależnień, nie graj twardziela, który poradzi sobie sam. To pomysł ambitny, ale głupi – skoro nie próbowałbyś samodzielnie wsadzać sobie złamanej nogi w wystrugane z patyków łubki, tylko korzystał z fachowej pomocy, to czemu miałbyś jej unikać, gdy dosięga Cię alkoholizm?

Idź po nią również wtedy, gdy niepokojące sygnały nie dotyczą Ciebie, tylko osoby Ci bliskiej. Same najlepsze nawet chęci nie wystarczą, by pomóc osobie z problemem alkoholowym, działanie w oparciu o samą gotowość pomocy bez odpowiedniej wiedzy często bardziej szkodzi niż pomaga. W placówkach zajmujących się leczeniem alkoholizmu nauczą Cię, jak postępować, by uniknąć pułapki współuzależnienia.

ŹRÓDŁA:

https://adultchildren.org/literature/

https://www.nhs.uk/conditions/alcohol-misuse/

https://medlineplus.gov/ency/article/000944.htm

https://www.medicalnewstoday.com/articles/157163.php

Academic ED SBIRT Research Collaborative (2010). The Impact of Screening, Brief Intervention and Referral for Treatment in Emergency Department Patients' Alcohol Use: A 3-, 60 and 12-Month Follow-up. Alcohol and Alcoholism. 45(6): 514-519.

Awofala, AA (2013). Molecular and Genetic Determinants of Alcohol Dependence. J Addict Dis 32(3): 293-309.

Bierut LJ (2011). Genetic Vulnerability and Susceptibility to Substance Dependence. Neuron. 69: 618627.

Claus, ED, et al. (2011). Neural and Behavioral Mechanisms of Impulsive Choice in Alcohol Use Disorder. Alcoholism: Clinical and Experimental Research. 35(7): 1-11.

Enoch, MA (2013). Genetic Influences on the Development of Alcoholism. Curr Psychiatry Rep. 15(11): 412. doi: 10.1007/s11920-013-0412-1.

Van der Zwaluw, CS, et al. (2011). Risky Alcohol Use in Adolescence: The Role of Genetics (DRD2, SLC6A4) and Coping Motives. Alcoholism: Clinical and Experimental Research. 35(4): 756-764.

Villafuerte, S, et al. (2011). Impulsiveness and Insula Activation During Reward Anticipation are

Associated with Genetic Variants in GABRA2 in a Family Sample Enriched for Alcoholism. Molecular Psychiatry

Wackernah, RC, et al. (2014). Alcohol Use Disorder: Pathophysiology, Effects, and Pharmacologic Options for Treatment. Subst Abuse Rehabil 5: 1-12.

Zobacz także