10 porad jak w okresie świąteczno-noworocznym trzymać fason!

10 porad jak w okresie świąteczno-noworocznym trzymać fason!

O ile w przypadku piwa najgorętszym okresem jest nomen omen lato, o tyle właśnie w grudniu trunki wysokoprocentowe notują najwyższą wartość sprzedaży. Przeciętnie kupujemy ich o 1/3 więcej niż w pozostałych miesiącach. Część alkoholi kupowanych jest na prezent, a część trafia do barku w oczekiwaniu na wizyty gości. Jak zatem zachować się w sytuacji, gdy tak często na wyciągnięcie ręki mamy wysokoprocentowy alkohol?

 

 1. Konsumuj podczas konsumpcji alkoholu

  Gdy słyszysz, że ktoś ma mocną głowę, to sekret może tkwić w jego… żołądku. Jedzenie spowalnia proces wchłaniania alkoholu do krwi, dzięki czemu noc i poranek dnia następnego będą o wiele przyjemniejsze. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 2. Mieszaj!

  Nie mamy na myśli mieszania drinka słomką ani tym bardziej wódki z whisky i szampanem. Warto natomiast na zmianę popijać napoje alkoholowe bezalkoholowymi. Nawet jeśli pijesz drinki, to kolejnego poprzedź szklanką wody, która rozcieńczy zawartość żołądka, a przy okazji pozwoli organizmowi się nawodnić. Docenisz to o poranku.

 3. Rozważ opcje bezalkoholowe

  Rynek piw jest już pełen ciekawych pozycji 0,0%, a co roku przybywa kilka intrygujących nowości. Także na półkach z winami można znaleźć interesujące pozycje pozbawione alkoholu. Jeśli nie masz innej opcji powrotu niż własne auto albo nazajutrz musisz być od rana w formie, postaw na opcję zero – zarówno problemów, jak i wstydu.

 4. Pojedź i wróć taryfą

  Jakie to obecnie wygodne. Parę klików i wiesz dokładnie, kiedy i za ile pojedziesz na imprezę. W ten sposób unikniesz pokusy, że mimo kluczyków do auta w kieszeni pozwolisz sobie na jednego. A potem na jeszcze na jednego…

 5. Zaplanuj godzinę powrotu

  W drodze na imprezę warto też ustalić godzinę końcową i zamówić sobie kurs powrotny. Łatwiej Ci będzie uniknąć przeciągnięcia ponad swoje siły oraz unikniesz kilku serii strzemiennych czy picia na drugą i trzecią nóżkę.

 6. Wyznacz skrzydłowego

  „Ty już lepiej nie pij” – to jedna z najmądrzejszych rzeczy, jakie możemy usłyszeć na imprezie. Warto poprosić zaufaną osobę o to, by zwróciła uwagę na nasz stan i w razie potrzeby zareagowała. Im więcej pijemy, tym słabsze mamy wartości poznawcze – także w zakresie aktualnej kondycji własnego ciała.

 7. Trzymaj dystans

  Ostatnie lata były kursem na wyższym poziomie w zakresie trzymania dystansu – i warto niektóre z tych zasad stosować także podczas imprez. Nie każdy ma ochotę na nadmierną bliskość, niedźwiedzie uściski czy klepanie po plecach.

 8. Umiej powiedzieć „dość”

  Jeśli czujesz, że język zaczyna się plątać, głowa robi się ciężka, a nogi nie do końca słuchają, to znaczy, że pora odstawić alkohol. Najlepiej w tej sytuacji udać się do łóżka, a jeśli jeszcze nie masz takiej możliwości, to przynajmniej przejdź na trunki bezalkoholowe.

 9. Zrób sobie dzień bez samochodu

  Nie tylko z powodów ekologicznych 1 stycznia warto zostawić samochód w garażu. Zrób sobie tego dnia wolny dzień, zregeneruj się i odpowiednio nawodnij. Zwłaszcza że 2 stycznia to… poniedziałek.

 10. Sprawdź Promile

  Jeśli dzień po masz wątpliwości, czy Twoje ciało doszło już do siebie i możesz usiąść za kółko, skorzystaj z naszego wirtualnego alkomatu. Z dużym prawdopodobieństwem pomoże określić, czy udało się już kompletnie wytrzeźwieć, a może warto jeszcze trochę odczekać .

Zdarzyły Ci się wstydliwe sytuacje po alkoholu?

Voting is over

Zobacz także