Czy piwo bezalkoholowe odwadnia organizm?

Czy piwo bezalkoholowe odwadnia organizm?

Marta Lewandowicz

Chcąc dowiedzieć się, czy piwo bezalkoholowe wykazuje właściwości odwadniające, warto zrobić krótkie wprowadzenie odnośnie piwa alkoholowego i jego związku z odwadnianiem organizmu.

Czy alkohol odwadnia?

Tak, alkohol może Cię odwodnić. Alkohol wykazuje właściwości moczopędne (diuretyczne). Powoduje, że organizm usuwa płyny z krwi przez układ moczowy, który obejmuje nerki, moczowody i pęcherz, znacznie szybciej niż inne płyny.

Zatem, jeśli na przykład nie pijesz wystarczającej ilości wody z alkoholem, istnieje ryzyko dość szybkiego odwodnienia.

Dlaczego alkohol odwadnia?

Oto kilka sytuacji, jak alkohol wpływa na Twój organizm, i kilka powodów, dla których możesz szybciej się odwodnić:

  • Pijesz na pusty żołądek

Po wypiciu zarówno alkoholowa, jak i płynna (niealkoholowa) zawartość napoju przedostaje się przez błonę śluzową żołądka i jelito cienkie do krwioobiegu.

Jeśli spożywasz alkohol na tzw. pusty żołądek, może on zostać wchłonięty do krwiobiegu w ciągu kilku minut. Jeśli jednak pijesz wodę lub jesz podczas spożywania alkoholu, może to potrwać znacznie dłużej.

  • Alkohol zaczyna gromadzić się w krwioobiegu

Po przejściu alkoholu do krwioobiegu może on przemieszczać się po całym organizmie. Obejmuje to mózg, dlatego człowiek czuje się oszołomiony, a jego zdolność oceny sytuacji jest osłabiona, gdy jest podekscytowany lub pijany.

Alkohol może również dostać się do płuc i zostać uwolniony podczas wydechu. Właśnie dlatego do sprawdzania, czy kierowcy nie prowadzą samochodów pod wpływem alkoholu, używa się alkomatów. Test ten mierzy stężenie alkoholu we krwi (BAC ang. blood alcohol concentrarion) lub ilość alkoholu we krwi.

  • Proces metabolizowania alkoholu przez organizm przebiega powoli

Metabolizm Twojego organizmu może zamienić niektóre składniki alkoholu w składniki odżywcze i energię.

  • Alkohol jest przekształcany w wątrobie i zaczyna działać moczopędnie

Podczas metabolizowania przez enzymy wątrobowe alkohol przekształca się do aldehydu octowego, który w dużych dawkach może stać się toksyczny. Aby rozłożyć tę substancję i usunąć ją z organizmu, wątroba wykonuje większość pracy polegającej na przekształceniu jej w octan.

Alkohol, mimo że jest płynem, zmniejsza również ilość wytwarzanej przez organizm wazopresyny (hormonu antydiuretycznego), co powoduje, że organizm zatrzymuje wodę, co zwykle ogranicza ilość moczu wytwarzanego przez nerki. Wazopresyna rusza do obrony, gdy stężenie elektrolitów wzrośnie powyżej określonego poziomu. W przypadku niedoboru hormonu antydiuretycznego nerki nie są w stanie ponownie wchłonąć dodatkowego płynu, a mocz jest znacznie bardziej rozcieńczony, co oznacza, że organizm traci więcej płynu.

  • Składniki alkoholu są wypłukiwane z organizmu

Tak, octan, jak i inne produkty przemiany materii są następnie usuwane z organizmu w postaci wody i dwutlenku węgla, głównie przez płuca. Chociaż to nerki usuwają produkty przemiany materii, za utratę wody odpowiada głównie wazopresyna.

Tempo wypłukiwania wody jest szybsze niż metabolizm alkoholu, co może znacznie zwiększyć poziom BAC, zwłaszcza jeśli zapasy wody podczas spożycia alkoholu nie będą uzupełniane.

Zasadniczo, im niższa zawartość alkoholu w napoju – czy to winie, piwie czy drinku – tym mniej jest diuretyku. Idąc dalej, piwo bezalkoholowe nie będzie miało właściwości odwadniających.

Zatem, czy piwo bezalkoholowe faktycznie nawadnia organizm?

Piwo bezalkoholowe dostarcza wody do organizmu, nie wykazując właściwości diuretycznych. Zatem można powiedzieć, że piwo bezalkoholowe ma właściwości nawadniające. Tezę tę potwierdzili chilijscy badacze w 2016 r., stwierdzając, że piłkarze, którzy spożywali piwo bezalkoholowe, byli lepiej nawodnieni podczas treningu niż ci, którzy spożywali zwykłe piwo lub wodę. Alkohol działa diuretycznie, natomiast piwo bezalkoholowe nie zawiera alkoholu lub zawiera śladowe jego ilości.

Oceny wpływu piwa alkoholowego i bezalkoholowego na stan nawodnienia dokonali również inni badacze, którzy, badając grupę mężczyzn, doszli do wniosków, że spożycie 700 ml piwa przed ćwiczeniami aerobowymi zwiększało stężenie potasu w osoczu podczas wysiłku, a zmniejszało stężenie sodu, co miało negatywny wpływ na wyniki sportowe. Warto zauważyć, że efektu tego nie obserwowano przy podawaniu piwa bezalkoholowego do tego stopnia, że ​​spadek stężenia sodu w osoczu podczas wysiłku był mniejszy niż po spożyciu wody. W związku z tym piwo bezalkoholowe może być pomocnym napojem w utrzymaniu homeostazy elektrolitów u mężczyzn, gdy jest przyjmowane przed wysiłkiem fizycznym, natomiast inne badanie wykazało, że nawadnianie młodych, zdrowych i aktywnych fizycznie mężczyzn piwem bezalkoholowym nie było korzystniejsze w odniesieniu do wody.

Warto zauważyć, że wszystkie powyższe badania przeprowadzono na mężczyznach. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć wpływ różnych rodzajów napojów na stan nawodnienia kobiet sportowców, aby poprawić wyniki i zapewnić spersonalizowane zalecenia.

Podsumowanie eksperta

Piwo bezalkoholowe nie wykazuje właściwości odwadniających, jednakże w kontekście samego nawodnienia napój ten, mimo że zapowiada się obiecująco, wymaga dalszych badań.

Marta Lewandowicz

DIETETYK, DOKTOR NAUK MEDYCZNYCH I NAUK O ZDROWIU

Pracuje w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jako pracownik naukowy i nauczyciel akademicki. Jest także dietetykiem i założycielem Fundacji „Kierunek Zdrowie”. Dietetyk w WSWOP „Hospicjum domowe” oraz zastępcą redaktora naczelnego w czasopiśmie naukowym „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Jest autorką publikacji naukowych, książek i poradników w zakresie dietoprofilaktyki i dietoterapii. Pomaga ludziom obrać właściwy kierunek na zdrowie.

Zobacz także