Czym różnią się piwa alkoholowe od bezalkoholowych?

Czym różnią się piwa alkoholowe od bezalkoholowych?

Czy piwo bezalkoholowe to 100-procentowe piwo? Na to pytanie można odpowiedzieć z matematyczną precyzją. Tak, to prawdziwe piwo, w 94,5% takie samo jak piwo alkoholowe. Jedyne, co różni te 2 napoje, to… zawartość alkoholu.

Piwo klasyczne i bezalkoholowe powstaje w trakcie jednakowego procesu zwanego warzeniem. W obu przypadkach przebiega on tak samo, zmiana zachodzi dopiero na etapie fermentacji alkoholowej.

Co do szyszki ten sam skład

Słód jęczmienny, chmiel, drożdże piwowarskie, dwutlenek węgla – procesy zachodzące między tymi składnikami decydują o kwintesencji smaku każdego piwa, zarówno tego z procentami,  jak i bez.

Klasyczne piwo jest napojem o niskiej zawartości alkoholu. Aby uzyskać odpowiednią ilość procentów w piwie, miesza się wyjściowy surowiec z wodą w odpowiednich proporcjach (chodzi o uzyskanie cukrów fermentujących), następnie dzięki drożdżom zachodzi proces fermentacji. Piwo bezalkoholowe jest natomiast napojem, w którym dopuszczalna zawartość alkoholu nie przekracza 0,5% objętości całkowitej. Choć w Polsce najpopularniejsze jest obecnie piwo bezalkoholowe, które praktycznie nie zawiera alkoholu, oznaczane 0,0%.

Warzenie warzeniu równe

Do produkcji obu rodzajów piwa – alkoholowego i bezalkoholowego – używa się słodu, zwykle jęczmiennego oraz innych surowców zawierających cukry złożone (skrobię), które miesza się z wodą. W następnej kolejności całość podgrzewa się, dodając chmiel. Po schłodzeniu i otrzymaniu klarownej brzeczki dodaje się do niego drożdże piwowarskie, dzięki którym zachodzi proces fermentacji. W jego trakcie z glukozy (cukier prosty, pochodna skrobi) powstaje alkohol etylowy. W ostatnim etapie dodawany jest dwutlenek węgla, dzięki czemu piwo staje się napojem musującym.

To kiedy uciekają procenty?

Można wyeliminować alkohol z piwa na trzy sposoby:

  1. Pierwszy z nich to przerwanie procesu fermentacji na wczesnym etapie i niedopuszczenie do wytworzenia alkoholu.
  2. Drugi to tzw. dealkoholizacja, czyli odciągnięcie w specjalnym dodatkowym  procesie technologicznym alkoholu z gotowego piwa.
  3. Trzeci polega na użyciu specjalnego szczepu drożdży do produkcji piw z niską zawartością alkoholu.

Te zabiegi sprawiają, że piwo ma charakterystyczny smak, aromat i skład, ale pozbawione jest procentów.

Zobacz także