Wpływ alkoholu na organizm kobiety

Wpływ alkoholu na organizm kobiety

Dorota Krzywicka

Artykuł przygotowała:

Dorota Krzywicka

Psycholog

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 40 lat udziela pomocy psychologicznej dorosłym i młodzieży. Jest doradcą rodzinnym, edukatorem, wykładowcą i autorką poradników.  Pomaga ludziom nie tylko znaleźć lekarstwo na codzienne problemy, ale też podpowiada jak ich uniknąć.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Mimo że większość zagrożeń i korzyści wynikających ze spożycia alkoholu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to jednak organizm kobiety reaguje zwykle na alkohol inaczej. Pomijając względy zdrowotne, nadmierne picie alkoholu przez płeć żeńską może być dla niej bardziej niebezpieczne niż dla mężczyzn. Wpływ alkoholu na organizm kobiety będzie większy niż na organizm mężczyzny. Dlaczego?

Organizm kobiety różni się od organizmu mężczyzny. Inne jest także działanie alkoholu na organizm kobiety. Oto czynniki odpowiedzialne za różnice w ilości alkoholu, który trafia do układu krwionośnego (tj. poziomie stężenia alkoholu we krwi), związane są z płcią:

  • Przeciętnie organizm kobiety ma 10% więcej komórek tłuszczowych niż organizm mężczyzny. Tkanka tłuszczowa zawiera niewielkie ilości wody, w związku z tym, zanim alkohol trafi do krwi, zostaje wchłonięty przez wodę znajdującą się w tkance tłuszczowej.
  • Organizm kobiety produkuje mniej enzymu rozkładającego cząsteczki alkoholu w żołądku. Z powodu mniejszych rozmiarów ciała, kobiety często mają mniej krwi, a ta odpowiada za rozcieńczanie alkoholu w momencie, gdy dostanie się on do krwiobiegu.

Wpływ alkoholu na zdrowie kobiety

Nie sposób dokładnie przewidzieć, jak dana osoba zareaguje na alkohol i jaki będzie wpływ alkoholu na organizm. Każdy jest inny, każda sytuacja też jest inna. Czynniki wpływające na to, ile alkoholu zatrzymuje nasz organizm, na jak długo i jakie są tego skutki, to poza wymienionymi wyżej także: wysokość, waga, ilość zjedzonego przed piciem pożywienia, czas spożycia posiłku, uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki, stan zdrowia itp.

Zwykle to jednak kobieta jest narażona na większe zagrożenia zdrowotne związane z konsumpcją alkoholu niż mężczyzna, czyli m.in. na choroby spowodowane nadużywaniem alkoholu. Z tego właśnie względu rządy wielu krajów wyznaczają dla kobiet  umiarkowane spożycie alkoholu na niższym poziomie niż dla mężczyzn. Według nich płeć piękna nie powinna pić na równi z mężczyznami (tzn. tych samych ilości w tym samym czasie).

Picie alkoholu a występowanie raka piersi

Rak piersi występuje o wiele częściej u kobiet niż u mężczyzn. Istnieje wiele czynników ryzyka w związku z występowaniem raka piersi, m.in.: historia występowania raka w rodzinie, wskaźnik masy ciała, wzrost, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, wiek, w którym kobieta zaszła w pierwszą ciążę, karmienie piersią, wiek, w którym wystąpiła menopauza, przyjmowanie lub nie hormonalnej terapii zastępczej, palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Niektóre organizacje, takie jak Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) stwierdziły, że picie alkoholu jest jedną z przyczyn raka piersi, a ryzyko wystąpienia tej choroby wrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu. Wyniki ostatnich badań wskazują, że alkohol może być przyczyną rzadziej występującego rodzaju raka piersi – raka zrazikowego – podobnie jak hormonalna terapia zastępcza (najczęściej występujący rodzaj to rak przewodowy). Ryzyko wystąpienia tego raka jest wyższe u kobiet, które stosują hormonalną terapię zastępczą dłużej niż pięć lat i spożywają alkohol. Nie wiadomo jednak, czy i jak te dwa czynniki na siebie oddziałują.

Picie alkoholu w ciąży

Picie alkoholu podczas ciąży jest niewskazane. Nie ma bowiem jednoznacznej opinii dotyczącej tego, jaka dawka alkoholu spożyta przez kobietę w ciąży jest bezpieczna dla płodu. Lepiej nie ryzykować i nie narażać swojego dziecka na FAS – alkoholowy zespół płodowy, który może być skutkiem picia w czasie ciąży.

Pij odpowiedzialnie. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z wytycznymi dotyczącymi spożywania alkoholu, zwłaszcza gdy jesteś kobietą, a już na pewno, gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią Pamiętaj, że alkohol inaczej działa na organizm kobiety.

Picie alkoholu a karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią powinny uważać z alkoholem, o ile go w ogóle piją. Według amerykańskich wytycznych żywieniowych z 2010 r., jeżeli u dziecka dobrze wykształcił się nawyk picia mleka matki i ma ono co najmniej trzy miesiące, kobieta może spożyć jedną standardową porcję alkoholu co najmniej cztery godziny przed karmieniem. Innym rozwiązaniem jest ściągnięcie mleka przed piciem alkoholu i podanie go później dziecku. Wtedy można napić się piwa bez wyrzutów sumienia, że procenty znajdą się w mleku dziecka.

Dobra rada eksperta

Trzeba pamiętać o tym, że alkohol inaczej działa na organizm kobiety, ale i o tym, że społeczeństwo zupełnie inaczej spostrzega picie alkoholu przez kobiety. Zachowania po alkoholu, które są akceptowalne u mężczyzn, często nie są tolerowane u kobiet, może ucierpieć na tym ich reputacja. Warto pomyśleć o tym przed imprezą i starać się nie pić alkoholu bez umiaru nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także dla uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji czy ryzykownych zachowań.

Kobiety nie powinny też pić alkoholu, będąc w ciąży, i to na każdym jej etapie. Może być on bowiem przyczyną FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego, który zagraża dzieciom matek, które piły alkohol podczas ciąży. Nie warto ryzykować życiem i zdrowiem dziecka i lepiej odstawić alkohol na cały okres ciąży, a także na czas karmienia piersią.

Zobacz także