Wątroba a alkohol

Wątroba a alkohol

lek. Eryk Matuszkiewicz

Artykuł przygotował:

lek. Eryk Matuszkiewicz

Internista, toksykolog

Specjalista toksykologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie pracuje w Oddziale Toksykologii im. Dr W. Błeńskiej. Jest także nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia z toksykologii klinicznej dla wydziału lekarskiego i ratownictwa medycznego.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Wątroba rozkłada alkohol, co umożliwia usunięcie go z organizmu. Długotrwałe, intensywne picie alkoholu może uszkodzić wątrobę, przez co nie będzie ona w stanie należycie pracować. Jak pracuje, dlaczego może chorować i jak długa jest regeneracja wątroby po alkoholu?

Choroby wątroby mogą być skutkiem alkoholizmu. Wśród chorób związanych z alkoholem są m.in.: stłuszczenie, alkoholowe zapalenie i marskość wątroby. Niektóre z objawów wymienionych powyżej chorób mogą być nieznaczne, ale inne mogą prowadzić do niewydolności wątroby, żółtaczki, problemów z krzepliwością krwi, a nawet śmierci.

Marskość wątroby po alkoholu

Chyba najbardziej znaną chorobą wątroby, która kojarzy się z nadużywaniem alkoholu, jest marskość wątroby. W wątrobie alkoholika na skutek chronicznych urazów tkanka bliznowata zastępuje normalną tkankę wątrobową (łacińska nazwa tej choroby – cirrhosis – oznacza marskość). W miarę postępowania bliznowacenia zmienia ono strukturę wątroby i zakłóca jej funkcjonowanie. Marskość wątroby może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Gdy Twoja wątroba już choruje lub jeśli jesteś zagrożony chorobą wątroby z powodu np. otyłości, powinieneś porozmawiać z lekarzem. Dowiedz się, czy picie alkoholu jest w Twoim przypadku bezpieczne.Zapytaj swojego lekarza, czy istnieją sposoby na regenerację wątroby po dużym spożyciu alkoholu.

Wątroba a alkohol

Rak wątroby a alkohol

Długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu jest jednym z czynników kojarzonych z występowaniem raka wątrobowokomórkowego, najczęściej występującego raka wątroby. Choroby wątroby związane z alkoholem są stwierdzane zwykle u alkoholików i osób, które nadużywały alkoholu przez dłuższy okres. Ich ryzyko wzrasta wraz z długością czasu przez jaki pije się alkohol oraz spożywanymi ilościami.

Dobra rada eksperta

Wątroba jest tym narządem, który głównie przetwarza wypity alkohol. Wiadomo także, że tempo metabolizmu alkoholu jest stałe w populacji ogólnej i w przybliżeniu wynosi 0,2 promila na godzinę – na rynku nie ma dostępnych środków przyspieszających ten proces.

Ciągłe picie alkoholu powoduje, że w wątrobie początkowo dochodzi do jej zapalenia, potem stłuszczenia, a na końcu marskości. Narząd staje się wtedy zbity, mały, a jego funkcje są głęboko upośledzone. Niewydolność wątroby może objawiać się żółtaczką, powiększaniem się obwodu brzucha (tzw. wodobrzusze) czy krwawieniami. U pacjentów z długoletnim wywiadem uzależnienia od alkoholu pojawia się skrajna postać niewydolności wątroby będąca przyczyną zgonu. Alkohol jest także czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu wątroby.

Zaprzestanie picia alkoholu powoduje, że wątroba jest w stanie zregenerować się i ze stadium stłuszczenia powrócić do prawidłowego stanu. Proces regeneracji mogą poprawić także leki.

Zobacz także