Postawa rodziców, a spożywanie piwa bezalkoholowego przez nieletnich

Postawa rodziców, a spożywanie piwa bezalkoholowego przez nieletnich

Sławomir Grzegorek

Artykuł przygotował:

Sławomir Grzegorek

PROFILAKTYK UZALEŻNIEŃ

W zakresie terapii uzależnień działa od 1993 r. – m.in. jako konsultant Telefonu Zaufania, specjalista ds. promocji zdrowia w Miejskim Centrum Zdrowia Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi, a także autor i realizator programów profilaktyki uzależnień, takich jak Noe czy Debata. Doświadczenie zdobywał, pracując m.in. w MOPiTU w Łodzi, Konstantynowskim Centrum Pomocy Rodzinie czy Stowarzyszeniu Agape.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Ostatnio coraz więcej browarów wprowadza napoje o smaku piwa, w których składnikami są: chmiel, woda, słód, ale nie ma alkoholu. Określamy je jako NAB – Napoje Bezalkoholowe o smaku piwa. NAB-y nie powodują choroby alkoholowej, nie są przyczyną tragedii ludzkich, szczególnie w rodzinie, wypadków drogowych itp., a wpisują się w promocję zdrowego stylu życia nie obciążonego ryzykownymi zachowaniami, jak przy używaniu napojów alkoholowych. Młodzi ludzie wybierają zdrowy styl życia bez alkoholu, a spożywanie tych bezpiecznych dla zdrowia napojów zaspokaja ich potrzeby związane ze zdrowym stylem życia.

Czy niepełnoletni mogą pić piwo bezalkoholowe?

Dlaczego więc wobec tych niezaprzeczalnie korzyści ze spożywania NAB-ów jestem zdecydowanym przeciwnikiem spożywania tych zdrowych i dietetycznych napojów przez osoby niepełnoletnie? Z prostego powodu – te korzyści odnoszą się wyłącznie do osób dorosłych, zdrowych i rozsądnych. Dla osób niepełnoletnich mogą przynieść negatywne skutki w przyszłości. Często rodzice czy inne osoby dorosłe, częstują takimi napojami bezalkoholowymi o smaku piwa swoje dzieci czy inne osoby niepełnoletnie, będąc przekonanymi, że jest to takie postępowe i bezpieczne. Jest to oczywiście zgodne z prawem, ale wyjątkowo niepedagogiczne i ryzykowne.

Wzorce, które nie procentują

Podobnie jest w przypadku organizowania imprez dla dzieci z napojem gazowanym w butelce dokładnie takiej, jak butelka prawdziwego szampana, podawanym w kieliszkach jak do typowego wina musującego i takim samym rytuałem otwierania. Obydwa zachowania (tzw. „szampan bezalkoholowy” i NAB), to modelowanie nieprawidłowych postaw dzieci i przygotowanie ich do przyszłej konsumpcji napojów alkoholowych. Dzieci uczą się rytuałów społecznych, obserwując zachowania towarzyskie przynależne osobom dorosłym. Niepełnoletni patrząc na NAB widzą taką samą butelkę, nalepkę na butelce, wygląd płynu, jego smak, jak w przypadku piwa z zawartością alkoholu. Jest to bardzo niekorzystne dla młodego człowieka, a czasami może być niebezpieczne w przyszłości, bo faktycznie przygotowuje go to do zainteresowania się piwem alkoholowym, co w przypadku młodego wieku może skutkować dużymi stratami na poziomie społecznym, psychicznym i fizjologicznym, a w wyjątkowych przypadkach nawet uzależnieniem.

Wzorce rodzicielskie

Najważniejszym i najsilniej oddziałującym czynnikiem kształtującym przyszłe zachowania i postawy dziecka są silne więzi rodzinne, czyli po prostu rodzina. Rodzice z reguły nie posiadają wiedzy i umiejętności wychowawczych (stawianie granic, postawy rodzicielskiej  – kocham i wymagam, nie  rozróżniają konsekwencji od kary a także różnicy miedzy nadopiekuńczością a miłością. Tego wszystkiego można się nauczyć na warsztatach organizowanych dla rodziców przez pedagogów szkolnych, poradni pedagogiczno-psychologicznych. Aby nauczyć się spawać pręty stalowe czy obsługiwać wózek widłowy należy ukończyć odpowiednie kursy teoretyczno-praktyczne. Wychowanie dziecka wymaga o wiele większych umiejętności i wiedzy.

Z tego powodu (niewiedzy) rodzice organizują imprezy dla dzieci z napojem przypominającym szampana czy piwami bezalkoholowymi, nie zdając sobie sprawy z negatywnych tego skutków dla ich pociech w przyszłości. A przecież można zorganizować synowi czy córce imprezę urodzinową lub imieninową, gdzie na stole będą soki owocowe, woda mineralna – serwowane nie w kieliszkach przeznaczonych do spożywania alkoholu, a w zwykłych szklankach czy kubeczkach. Forma też jest ważna – nie wznosimy toastów, a składamy po prostu życzenia.

Jak wytłumaczyć dziecku, że nie może pić piwa bezalkoholowego?

Jeśli dziecko zwróci nam uwagę na to, że w innych domach jest inaczej, porozmawiajmy z dzieckiem na temat alkoholu czy narkotyków, ich szkodliwości dla młodego człowieka i podkreślmy, że niektóre normy i nakazy – w naszym domu – są podyktowane miłością do naszego dziecka. Warto wspomnieć, że bardzo je kochamy i zależy nam na nim i nie chcemy aby spotkała je krzywda. 

Przypomnę, że sama rozmowa z dzieckiem nie będzie skuteczna o ile nasze zachowania jako osób dorosłych, rodziców będą sprzeczne z tym co im przekazujemy na temat napojów alkoholowych (nadużywanie alkoholu, upijanie się itp.). Oczywiście nie dotyczy to okazjonalnego spożywania niewielkich ilości alkoholu.

Rada eksperta

Szanowni rodzice, odpowiedzialni dorośli, wychowanie dziecka rozpoczyna się od jego narodzin. Na pewno bycie rodzicem przynosi nam nie tylko radość, satysfakcję, ale także problemy, wiele wyrzeczeń, zmianę trybu życia i olbrzymią odpowiedzialność za jego przyszłe życie.

Rodzina i więzi rodzinne są najsilniejszymi czynnikami chroniącymi nasze dziecko przed niebezpieczeństwami. Jest tyle ciekawych zachowań, którymi możemy zainteresować nasza pociechę i które będą mogły budować ich bezpieczną przyszłość. Uczmy dziecko odpowiedzialności i samodzielności, zainteresowań sportem, rekreacją, kulturą, różnego rodzaju hobby, zdrowym stylem życia. Najlepiej poprzez osobisty przykład. A promowanie rytuałów towarzyskich związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych nie wpisuje się w  pozytywne działania wychowawcze i nie są wyrazem mądrej miłości wobec nieletnich.

Kocham i wymagam to najlepsza postawa rodzicielska chroniąca nasze dziecko przed  niebezpieczeństwami, które mu zagrażają.

Zobacz także