Dlaczego warto rozmawiać o odpowiedzialnym piciu?

Dlaczego warto rozmawiać o odpowiedzialnym piciu?

Dorota Krzywicka

Artykuł przygotowała:

Dorota Krzywicka

Psycholog

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 40 lat udziela pomocy psychologicznej dorosłym i młodzieży. Jest doradcą rodzinnym, edukatorem, wykładowcą i autorką poradników.  Pomaga ludziom nie tylko znaleźć lekarstwo na codzienne problemy, ale też podpowiada jak ich uniknąć.

Zobacz pozostałe artykuly tego autora

Jest dużo ludzi, których nie dotyczą problemy związane z nieumiarkowanym piciem alkoholu, bo albo nie piją go wcale, albo piją bardzo niewiele, zachowując rozsądek. Wydawałoby się w związku z tym, że kierowanie do nich tego tekstu jest bezzasadne, a jednak spróbuję. Dlaczego? Bo czasem są świadkami różnych sytuacji, które mogą być skutkiem spotkań zakrapianych alkoholem. Jako osoby trzeźwe często są w stanie im zapobiec.

Osoba niepijąca może wpłynąć na decyzję kolegi, który nadużył alkoholu, aby nie wracał do domu, kierując autem. Może uspokoić emocje kolegów, które biorą górę po lampce wina czy pomóc koleżance, która nie radzi sobie z nietrzeźwym towarzyszem. Zachęcam, by w takich sytuacjach osoby trzeźwe nie odwracały się od tych, które wypiły być może o jeden kieliszek za dużo. To, że nie będziesz bierny, może uratować niejedną sytuację

  • gdy na przykład podczas imprezy widzisz, że ktoś źle się czuje, spróbuj namówić go na krótki spacer;
  • gdy dyskusja staje się coraz bardziej burzliwa, postaraj się odwrócić uwagę od tematu, który wzbudza nadmierne emocje;
  • gdy ktoś znajomy zaczyna wrzucać do internetu filmy, których może się później  wstydzić, poproś go, by tego nie robił.

Czasem możesz mieć wrażenie, że problem nieodpowiedzialnego picia zupełnie Cię nie dotyczy, ale nawet jeśli Ty nie pijesz, w ogóle lub podczas danego spotkania towarzyskiego, być może robią to Twoi bliscy. To niestety sprawia, że sytuacje z tym związane mogą dotykać także Ciebie. Warto o tym pomyśleć, gdy na Twoich oczach ktoś sprzedaje alkohol nieletnim, a może podczas imprezy zaczepia kogoś, kto sobie tego nie życzy. Innym razem to bliska Ci osoba może znaleźć się w takiej sytuacji i potrzebować pomocy kogoś, kto nie pił alkoholu.

Dobra rada eksperta

Warto także rozmawiać ze swoimi bliskimi, na których przecież bardzo nam zależy, jak ważne jest odpowiedzialne picie. Czasem wystarczy wychylić jeden kieliszek mniej, żeby nie podejmować ryzykownych decyzji i spokojnie wrócić do domu. Dobrze jest także ustalić już przed wyjściem, kto nie będzie pił i może być kierowcą tego wieczoru. Znajomi planujący spożywanie alkoholu powinni przedtem zjeść syty posiłek, a w czasie picia pamiętać też o nawadnianiu organizmu. Dzięki tym radom będą mniej narażeni na sytuacje wspomniane wyżej. Bo nie chodzi przecież o to, żeby wcale nie pić alkoholu, ale aby właśnie pić go odpowiedzialnie. Wtedy zabawa będzie udana.

Zobacz także