Który napój alkoholowy ma najwięcej kalorii?

Który napój alkoholowy ma najwięcej kalorii?

Alkohol jest bardzo kaloryczny. Każdy 1 gram dostarcza aż 7 kcal. Dla porównania 1 gram węglowodanów to 4 kcal, czyli prawie połowę mniej. Pamiętajmy również, że alkohol nie jest makroskładnikiem tak jak białko, tłuszcz czy właśnie węglowodany, nie stanowi więc wartości odżywczej. Dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. Dodatkowo wzmaga apetyt, o czym pisaliśmy tutaj.

Czynniki wpływające na kaloryczność napojów alkoholowych:

1. Ilość alkoholu w napoju alkoholowym

Na kaloryczność napojów wyskokowych będzie miała wpływ przede wszystkim jego procentowa zawartość, czyli im mocniejszy alkohol, tym bardziej kaloryczny. Przykładowo pół litra wódki smakowej to około 550-590 kcal – tyle co tabliczka czekolady. Taka sama ilość piwa, to około 215 kcal – niemalże trzy razy mniej.

2. Dodatek cukrów

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na kaloryczność jest obecność cukrów w napojach alkoholowych. Naturalnie im jest ich więcej, tym bardziej kaloryczny napój otrzymamy. Pod tym kątem najlepiej wypada wino, piwo bez dodatku soku czy czysta wódka. Na końcu listy znajdziemy wódki smakowe, wina słodkie oraz drinki na bazie słodkich napojów lub soków.

3. Objętość tradycyjnej porcji

Na ilość przyjętej energii będzie miała wpływ również objętość wypitego napoju alkoholowego. Tradycyjny kieliszek wódki, rumu i whisky to 40 ml, wina – 150 ml, natomiast butelka piwa – 500 ml. Łatwiej, a na pewno szybciej jest więc wypić sześć kieliszków wódki (240 ml) niż sześć piw (3000 ml). Jeśli do tego popijemy wódkę napojem gazowanym, to w żołądku mamy małą bombę kaloryczną.

Podsumowując

Butelka klasycznego jasnego piwa zawiera ok 215 kcal. Piwo ciemne o tej samej objętości to już 375 kcal. Najkorzystniej wypada tu bezalkoholowy lager – ma zaledwie 105 kcal. Podobny ładunek kaloryczny jest w lampce wina wytrawnego. Jeśli sięgniemy po wino półwytrawne, to już 121 kcal, a słodkie zawiera 144 kcal. Jeszcze słodsze wino typu wermut to aż 233 kcal. Kieliszek czystej wódki popijany wodą z cytryną dostarczy nam 92 kcal, ale w drinku z dodatkiem 200 ml soku owocowego to już 178 kcal. Wymyślne drinki na bazie napojów gazowanych z dodatkiem mocnych alkoholi i syropów mogą zawierać nawet kilkaset kalorii (już w jednej szklance!).

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem zmniejszającym ilość przyjętych, nadprogramowych kalorii jest wybieranie napoju o mniejszej zawartości alkoholu lub picie na przemian z bezalkoholowym wariantem i/lub popijanie alkoholu wodą. Co więcej, takie podejście zmniejszy nie tylko ilość kalorii, ale również wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie podczas picia oraz następnego dnia.

Zobacz także