10 faktów o piwie bezalkoholowym

10 faktów o piwie bezalkoholowym

Ostatnimi czasy zdecydowanie wzrasta zainteresowanie piwem bezalkoholowym, a co za tym idzie, wzrasta też jego spożycie. Co spowodowało, że tak się dzieje? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele – część z nich znajdziesz poniżej.

Fakty o piwie bezalkoholowym

1. Można je pić w miejscach publicznych

W miejscach publicznych zabrania się picia napojów alkoholowych, a piwo bezalkoholowe takim napojem nie jest. Piwo bezalkoholowe można spożywać w miejscach publicznych, a do jego sprzedaży nie jest wymagane dodatkowe zezwolenie – jak w przypadku napojów alkoholowych.

2. Mogą je pić kierowcy

Piwo bezalkoholowe zostało stworzone głównie z myślą o tych, którzy nie mogą lub nie chcą pić alkoholu, nawet w minimalnych ilościach. Do tej grupy zalicza się kierowców. Oznaczenie 0,0% na butelce gwarantuje, że piwo praktycznie nie ma  alkoholu, a więc jest bezpieczne przy prowadzeniu samochodu.

3. Pijemy coraz więcej piwa bezalkoholowego

Piwo bezalkoholowe rzeczywiście zawładnęło rynkiem, a w 2018 r. jego sprzedaż wzrosła o 80% w porównaniu ze sprzedażą w latach poprzednich (badania firmy Nielsen, 2018 r.). Wpływ na to ma niewątpliwie fakt, że jest coraz więcej bardzo aktywnych osób, które zawsze chcą być w pełni sił. Dlatego, nawet wychodząc na imprezę, zamieniają butelkę tradycyjnego piwa na piwo bezalkoholowe. Bo zwyczajnie lubią smak piwa.

4. Nadaje się do przygotowywania potraw

Kuchnie słyną z potraw na bazie piwa. Polacy na przykład delektują się z golonką w piwie. Jednak to nie alkohol, który przy przygotowywaniu potraw paruje, wpływa na ich smak, dlatego z powodzeniem można zastąpić piwo alkoholowe bezalkoholowym.

5. Ma wiele smaków

Czasy piwa bezalkoholowego, które miało jeden smak, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj producenci, widząc zainteresowanie tą półką, prześcigają się w oferowaniu jak największej ilości smaków. Piwosze nie mogą narzekać, bo bezalkoholowe są już koźlaki, witbiery, APY czy IPY.

6. Zawiera mniej kalorii niż zwykłe piwo

Piwo bezalkoholowe co do zasady jest piwem najmniej kalorycznym spośród piw. Posiada mniej kalorii od piwa tradycyjnego, bowiem nie zawiera alkoholu, którego 1 gram dostarcza 7 kcal. 100 ml  bezalkoholowego lagera zawiera zwykle ok. 20 kcal, podczas gdy w alkoholowym lagerze jest to około 40 kcal (szczegółowe informacje znajdziecie w sekcji „Co zawiera piwo”). Wartość kaloryczna bezalkoholowego piwa smakowego, a takie cieszą się dużą popularnością w Polsce,   jest wyższa od lagera z powodu dodania cukru i innych składników odpowiedzialnych za smak.

7. Mogą je pić sportowcy

Piwo bezalkoholowe nie zawiera alkoholu, zawiera za to potrzebne po treningu elektrolity. Ten napój może służyć do uzupełniania mikroelementów i nawadniania organizmu po treningu.

8. Może zawierać śladowe ilości alkoholu

Na rynku dostępne są piwa bezalkoholowe praktycznie całkowicie pozbawione alkoholu. Są oznaczone jako 0,0%. Trzeba jednak pamiętać, że w napojach tego rodzaju dopuszczalna zawartość alkoholu wynosi do 0,5%. A zatem do piw bezalkoholowych będziemy zaliczać i te, w których właściwie w ogóle nie ma alkoholu, jak i te o zawartości alkoholu do 0,5%. Przy okazji: kefir może zawierać około 1-2% alkoholu.

9. Smakuje jak piwo tradycyjne

Sam proces produkcji piwa bezalkoholowego jest bardzo podobny do procesu produkcji zwykłego piwa, co sprawia, że piwo bezalkoholowe także ma dobry smak i odpowiednią goryczkę. Odpowiadają za nie chmiel i słód. Dlatego na półkach sklepowych mamy dziś coraz większą ofertę piw bezalkoholowych. Poza lagerami są wśród nich wyróżniające się smakiem bezalkoholowe piwa pszeniczne, IPA, APA  itp

10. Jest dozwolone dla żeglarzy

Na wodzie obowiązują te same zasady co na lądzie, m.in. zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu. Piwo bezalkoholowe to jedyne piwo dozwolone na żaglówce.

Zobacz także